Jak se uřídit…

Taky znáte ten pocit, když máte před sebou celý den na práci a konci zjistíte, že jste udělali vlastně třeba jen 1-2 hodiny skutečné práce? Nebo ten pocit kdy se vám projekt 3x vrátí a vy si říkáte „Sakra, tohle jsem měl přeci mít podchycené“. Případně dokončíte projekt, a když sečtete všechny hodiny, zjistíte že vaše hodinovka spadla na nula-nula-něco Kč/h, protože jste neuvěřitelně přetáhli čas? :D)

Řízení očekávání
Za svou superkrátké působení na volné ruce jsem měl asi největší problém s řízením očekávání lidí, a to z obou stran. Neboli: vy máte v hlavě A, váš klient B, ale vlastně chce C a potřebuje ideálně D. Zároveň chcete slíbit klientvi hodně, protože chcete, aby vás měl rád. Většinou z toho jsou šílené deadliny, hodně iterací a nervy na obou stranách.

Řízení času a peněz
Často přichází pocit, kdy si mysíte, že jste ultra busy, ale vlastně nevidíte moc reálné výsledky. Pravda je, že sklopit hlavu a makat do padnutí je ve skutečnosti ta snazší a špatná  varianta.

Jak se tedy uřídit?
Většinu se mi nakonec povedlo vyřešit pomocí pár simple věcí:

Sledování času: Toggl.com – jednoduchý nástroj na timesheety. Sledovat se ho vyplatí častěji než jednou za měsíc kdy fakturujete. Člověk má alespoň přehled o tom, kde časově teče.Fakturace a sledování peněz: Fakturoid.cz – easy nástroj na fakturace. Používal jsem dřív jen free verzi s omezením na 5 klientů, ale pokud má člověk sledovat měsíční obraty, je lepší si ho prostě zaplatit v plné verzi.

Řízení očekávání: Google kalendář

🙂

– Čas na projekty jsem začal počítat jako max. počet hodin, který si myslím že to zabere + 50%.

Řízení vlastní blbosti: Vlastnoručně vytvořené schéma