Jak porazit vlastní palici ...

Když jsem začal o tomhle příspěvku přemýšlet, byl v mé hlavě úplně jasný. Ve chvíli, kdy ho mám dát na (pomyslný) papír to ze mě leze jak tele z krávy.

Největší problém mi na volné noze dělá najít si adekvátní čas na vlastní projekty. Rozuměj takové, které ti nikdo neplatí, ale které tě prostě posouvají dál nebo kvůli kterým to vůbec děláš. Kdybych se měl zase spoléhat na to, že tyhle věci dám večer, unavený po sportu, nedočkali bychom se asi jednoho.

Snažím se nějakým způsobem dostat do rozvrhu čas na práci, čas na projekty, čas na sport a s trochou štěstí i nějaký čas na v současnosti moc neexistující sociální život.

Můj současný "IDEÁLNÍ" kalendář  najdete v článku níže ... . IDEÁLNÍ = Rozuměj stíhám asi všechno co chci, ale šťastnej z toho nejsem. Řekl jsem si, že prostě upřímně chci mít volné víkendy a fuck it, když budu chtít něco kreslit nebo modelovat, tak budu, když ne tak ne. Prostě overnight práce a práce o víkendech bude tak +150 % na hodinovce.

Upřímně, jak skloubit nasazení v práci/designu + sport seberozvoj/učení sportu + sociální život ... na to jsem zatím nepřišel. Něco mi říká, že časem něco z toho bude muset jít do pozadí, a z toho je mi smutno.

V současnosti mám do konce roku 3 větší cíle:

1) Velkou nástěnou malbu u nás v Choketopus gymu v Praze
Tohle byl už nějakou dobu můj sen a byť počítám, že to zabere nesmysl času, bude to pro mě jedna z věcí v životním bucketlistu. Je to něco, co bych chtěl určitě do budoucna dělat i dál, pokud bude šance.

3) 3D animovaný minishot (film) na cca 15 - 20s.
Poměrně krátký filmek, ale složitý (na můj skill level). Počítejte něco jako sekvence titulků, než nějaký příběh. Tohle bude zdaleka nejnáročnější úkol. Bude to znamenat vymodelování 3D postavy, nahození oblečení na ní, vymodelování prostředí, nasvícení, materiály. Plus asi nový počítač za tak 30k, abych to byl schopen vykreslit. Můj Macbook Pro je sice pořád super, ale na tohle už prostě nemá :). 90 % z toho co jsem si naplánoval neumím a budu se učit za pochodu. Zatím mám zmáknuté nějaké základy, ale většina bude ad hoc.

3) Finanční polštář, který by mi umožnil v dalším roce bez potíží a beze strachů cestovat.
Už letos jsem se v podstatě dostal na solidní základnu cca 6-7x měsíční náklady ... kterou jsem pak okamžitě solidně odpálil na výlet do USA :D + cca následný měsíc a půl, kdy mi práce de facto stála. (Podle knihy Na volné noze od Roberta Vlacha jen 5 % lidí na volné noze vydrží bez krachu nebo návratu do práce déle jak 2 roky... Yay!!! :) ) Pokud bych dokázal dostat pod polštář 10x měsíční náklady, budu asi spát hodně klidně.

Asi jsem původně měl začít tím, že mi v poslední době nějak dochází šťáva ... tak nějak obecně ve všem. Spím čím dál tím víc a čím dál tím míň chodím ven. Pracuju posledních pár měsíců z domova a možná je to vážně monotónním prostředím. Nebo za to může denní režim:

1) Vstát
2) Hygiena + Jídlo
3) Práce z domova (klientská)
4) Jídlo doma
5) Práce z domova (klientská)
6) Okolo 5 hodiny odpoledne vyrážím v podstatě každý den na trénink (buď trénovat, nebo učit), ze kterého vyrážím domů buď před osmou nebo před devátou. Doma teda zase tak kolem deváté až desáté.

A teď ten vtip. Téměř každý den mám neochvějné přesvědčení, že večer budu ještě tak 2h pracovat na vlastních projektech nebo někam vyrazím minimálně ... a téměř každý den to jde do kopru. Sedám k tabletu nebo myši kole mdesáté většinou už hodně unavenej, následuje 30 minut - 1h přemáhání a seriálů a maximálně 40 minut nějaké činnosti. Stejné přesvědčení mám i v tom, že každé ráno vstanu v 6:20 až 6:30 a budu produktivní AF ... a téměř každé ráno spím v podstatě do 8:30 a víc. Jak tohle porazit?

Naučil jsem se za posledních pár měsíců, že veškerá dobrá předsevzetí makat do noci po příchodu domů jdou nenávratě do kopru. Máte třeba sice čas, ale nemáte energii a pozornost. A pozornost a energie je nakonec komodita, kterou práce vyžaduje nejvíc. Nemá cenu ji počítat na čas. Práci i externě naceňuju na čas vlastně už jen ze zvyku a snažím se víc a víc přecházet na projektové a hodnotové naceňování práce.

Proto rvu v kalendáři učení a rozvoj hned na ráno!!! ... nejsem sice ranní ptáče ani náhodou, ale člověk musí prostě odpracovat za den alespoň těch 5h placené práce (dlouhodobě), aby se uživil. A 7:00 - 9:00 dopoledne zní jako doable task. Vykašlat se prostě na večerní práci, zameditovat, jít spát a máknout po ránu.

Těším se, že se rozepíšu ještě o jednotlivých projektech. Hlavně o 3D animaci a postupných krocích. To bude minimálně na několik článků a bude to už laespoň technické a pozitivní ... :D Je čas porazit vlastní palici. :)