„Abys to někam dotáhl…“

… jenže nikdo neví kam a co :). Vypůjčil jsem si svou oblíbenou hlášku z přednášek Pavla Morice na úvod článku o tom jak jsem se (SNAD!) začal lépe učit nové věci. Píšu to hodně pro sebe… hlavně abych na to nezapomínal.

Přál bych si tu popsat, jak jsem měl děsně rozmyšlený postup toho jak se chytře učit a bla bla. Pravda je, že jsem na to všechno spíš přišel náhodou – přes různé paralely ze sportu o tom, jak se zlepšovat ve sportu. Příliš efektivně se nové věci neučím… a proto se tím vlastně vůbec zabývám. Takže pár nových postupů/nápadů, které zkouším:

Systémová řešení – je to hnus, fakt to bolí, dělám je hrozně nerad a vůbec mi to nejde. Ale zase pokud něco napravíte jednou tak, abyste to už nikdy nemuseli dělat … :). Takže už (SNAD!) žádné dočasné záplaty.

Back to basics – fakt to funguje. Pokud máte solidní základy dělá se vám všechno daleko lépe. Jak podotkl můj spolubydlící nedávno: „Kolik času asi tak člověk ztratí, pokud dělá namísto akce Ctrl+C a Ctrl+V všechno myší?„. Stejně tak to můžete použít na to, jak dobře využíváte klávesové zkratky ve Photoshopu, Illustratoru, Sketchi apod. Donedávna jsem neměl namapované vlastní klávesové zkratky ve Photoshopu. Pak jsem si dal ten hec tomu tu 1 hodinu věnovat a „Wow, heuréka!“ Sice mi chvíli bude trvat, než si to zažiju, ale rozdíl tam je.

Neumíte všechno, tak si udělejte systém a držte se ho chvíli Umí někdo něco o dost líp než vy? Well, congratu – f*****n – lations, tak to zase pusťte z hlavy. Sám hrozně bojuju s tím, že vidím nějakou novou věc a první impuls je naučit se ji, ale bere mi to čas na to, abych se to co už dělám naučil fakt dobře. Nechci moc skákat z jedné věci na druhou.

Učit se z chyb – často omílaná fráze. Eh, a jak jako? Zkusil jsem nahrávat vlastní workflow. Kromě toho, že jsou z toho cool videa (přestože vám to děsně žere místo na disku :)) člověk i zpětně nakouká, co zlepšit. Líp rozmyslet postup, použít lepší nástroje, lepší zkratky. Na 100% zjistíte že to líp jde, ne-li že to co děláte děláte fakt hrozně

:D. Přivedla mě na to myšlenka o párovém programování z IT světa (jeden člověk sedí a datluje kód a druhý mu kouká přes rameno a remcá mu do toho konstruktivní věci jak to udělat lépe). Víceméně dělíte práci, kdy jeden člověk dělá lopatu a soustředí se na detaily a druhý vidí celý problém a umí směrovat úsilí. Najmout si art directora, co by neměl nic lepšího na práci, než sedět vedle mě a remcat mi do práce je ale zatím moc drahé. Tedy zpět k videu :).