3,5 měsíce na stáži

Asi před tři-čtvrtě rokem jsem měl velké štěstí, že jsem na webu startupjobs.cz narazil na nabídku grafické stáže od programu StartupYard, a ještě větší drzost, že jsem se na ni přihlásil.

Stáž sice začínala až za nějakých 5 měsíců, ale jeden z požadavků byl umět postavit jednodušší webové prezentace takříkajíc od píky. Ponořil jsem se tedy znovu do HTML, CSS a základů JavaScriptu… věcí, které jsem pořádně neviděl tak od druhého ročníku na vysoké škole. Po troše hlubšího zkoumání WordPressu a pro mě nových věcí jako Twitter Bootstrap jsem byl připravený začít stážovat.

Ve tříměsíčním akceleračním programu bylo celkem 9 začínajících firem a s některými z nich jsem měl šanci spolupracovat více než s ostatními. Níže jsou tři loga, která jsem navrhl a čtvrté si poté dokončoval samotný interní tým.

Další práce pak zahrnovaly set icon, plakáty, ilustrace, jednodušší webové landing page nebo roll-upy. Stáž byla obecně super a přestože jinak nerad dělám práci zadarmo nebo reference (viz. můj aprílový rohlík post), bohatě se mi vrátila. Ať už na  zkušenostech, zajímavých nových lidech, nebo v pohledu na to, jak rychle jdou věci udělat, když do toho fakt šlápnete.

Ne všechno bylo samozřejmě pozitivní. Čtyři měsíce kombinování práce na projektech pro agenturu, stáže, a freelancingu na vlastních věcech po večerech a víkendech daly pojmu „asociál“ nový význam. Během stáže se snad většina věcí povedla, něco nepovedlo a něco se tak trochu po*r*l*, aby byl člověk upřímný.

Hodně se mi líbilo, že lidé ve start-upovém prostředí mají schopnost z nápadu v hlavě rychle vydupat fungující podnikání. Nejen týmy v programu, ale i mimo něj prostě člověk viděl růst ze dne na den. Znovu a znovu si připomínáte, že:

  • Všechno jde, když se chce
  • Když to nejde, musí se chtít víc
  • Když něco neumíš, nauč se to
  • Nejřív to vymysli a pak teprve řeš jak a za co

Na konci jsem získal i pěknou referenci. Takže, kdybyste mě chtěli najmout… víte co číst… ten text níže.

To Whom it May Concern,

Mirek joined the StartupYard team for about 4 months in late 2015, and early 2016, as an intern Graphic Designer. StartupYard invests in, mentors, and trains startups as they launch their products, find customers, and go to market.

Mirek caught our attention immediately with his creative proposal for our company t-shirts, which we immediately produced, and which proved to be very popular. As we worked with Mirek, his professionalism and skill, along with his creativity and ability to deliver projects on time, far exceeded our expectations for his position as a mere intern. We were lucky to have found him.

Mirek directly contributed quality work to 9 startups, including logos, websites, rollups, and infographics, providing a tremendous value to our program, and to the startups themselves. We found we could trust Mirek to execute complex tasks without much specific direction, and that he also responded appropriately to feedback, and struck an ideal balance between his creative impulses, and the needs of the final product.

We can very confidently recommend cooperation with Mirek, and we would be happy to speak with you, should you need any more insight into his qualities as a graphic designer, or co-worker.

Kind Regards,

Cedric Maloux, Managing Director,

Lloyd Waldo, Community Manager,

StartupYard Accelerator, Prague